Vážení zákazníci, děkujeme Vám za Váš zájem, který je velmi vysoký. Prosíme Vás v této době o zvýšenou trpělivost. Všechny Vaše objednávky zpracováváme postupně. Děkujeme za pochopení.. V okolí Prahy do 50 km nebo dle domluvy Vám objednané zboží můžeme dovézt vlastním rozvozem za stejnou cenu jako kurýrem. Společně vše zvládneme!

Costa Rica Yellow Honey

Costa Rica Yellow Honey

Káva z produkce: Kikafe

Charakteristika: Kyselinka a sladká chuť, dominují červené bobule s čokoládou

Oblast: Tarrazú, San Marcos

Producent: Don Eli – El vapor del llano, Beto

Nadmořská výška: 1800 m. n. m.

Odrůda: Catuai

Zpracování: Yellow Honey – 24 hodin fermentace, sušeno 14 dní na afrických postelích

Značka: Kikafe
od 339 Kč
Kategorie: Kikafe
Množství: 250 g
Na dotaz
339 Kč
Množství: 1 kg
Na dotaz
1 259 Kč

Costa Rica Yellow Honey

Příběh této kávy:

Již po tři generace pěstuje rodina Monterových kávu na svazích úchvatných kostarických hor Tarrazú. Farma Don Eli se nachází v mikroregionu La Pastora, který je položen na velmi úrodné organické půdě, díky čemuž produkuje jedny z nejlepších káv z Kostariky.

První generací z farmářů Monterů byl dědeček Eli (ano, ten Don Eli), který byl však po celou svou kariéru nucen bojovat se strastmi kávového byznysu. Toho byl svědkem i jeho syn Carlos, který na farmě pracoval od malička a který se rozhodl, až farmu převezme, tuto situaci změnit.

A tak taky učinil. Roku 2015 se Carlosova farma Don Eli zaměřila výhradně na výběrovou kávu a Carlos i s celou rodinou dělá maximum pro to, aby se jim toto rozhodnutí vyplatilo. Farma se zaměřuje na užívání inovativních metod pěstování a klade obzvláštní důraz na neustálé zvyšování úrovně produkce. Opustili koncept masové produkce a nyní razí heslo „kvalita nad kvantitou“. Carlos neusíná na vavřínech, proto pro farmu usiluje o různá ocenění a certifikace, mezi nimi například o tzv. NAMA Café. Jedná se o iniciativu pomáhající farmářům v adaptaci na klimatické změny v kávovém sektoru, podporující snižování produkce skleníkových plynů a dopadů na životní prostředí obecně.

Carlos si je tedy moc dobře vědom toho, jak důležité je pěstovat na kvalitní půdě bez chemikálií, a tak pracuje na tvorbě udržitelného postupu hospodaření, čehož zářným příkladem je jeho nanolot Chamaco, kde už roky nebyly užity žádné chemikálie a který je tak vlastně farmářským experimentem do budoucna.

„El jefe“ – to je Carlos Montero. Má pod palcem celý proces, a to od zúrodňování úrody, přes dohlížení na sběrače až po zajišťování toho, že do mycích stanic se dostanou jen ty nejlepší kávové třešně. Jeho žena, Lucia, ta živí celou kávovou rodinu. Ať už jde o udržování domácnosti v chodu, či její proslulé empanadas nebo třeba tomatovou polévku, na kterou dodnes naše Kika s láskou vzpomíná, Lucia ztělesňuje jihoamerické „mi casa es su casa“.

Nesmíme zapomenout ani na děti Carlose a Lucie, třetí generaci farmářů Moterů, Marianelu, Jacoba a Mariujose.

Nejstarší ze tří sourozenců, Marianela spolupracuje s jedním z největších evropských dodavatelů zeleného zrna, norskou společností Nordic Approach, jakožto nákupčí a zprostředkovatel kontaktu s farmáři pro celou Kostariku. Vzala si otcův přístup ke kávě k srdci a nyní společně s obchodem šíří kávovou osvětu Kostarikou.

Chcete-li navštívit Jacoba v práci, neobejdete se bez holinek. Dohlíží totiž na promývání kávy. Počítá „cajuelas“ (bedny s kávovými třešněmi), obsluhuje stroje zbavující zrno dužiny, a k tomu všemu ještě studuje ekonomii, zkrátka, Jacob je nepostradatelným článkem kávové produkce i rodinného podnikání. 

Mariijose je sice teprve 19 let, ale na farmě je to právě Maria, kdo má každou sklizeň dokonale v oku. Dohlíží totiž na africké postele sloužící k prosychání zrna, což je činnost vyžadující extrémní smysl pro detail. V rámci tohoto procesu mimo jiné co hodinu měří vlhkost a rovnoměrně obrací kávová zrna. Proces schnutí je jedním ze zásadních kroků, co se výsledné kvality zrna týče. Naštěstí, jakožto budoucí pilotka, Maria se zvládáním stresu a nátlaku nemá problém.

Zkrátka, Monterovy je těžké nemilovat, a to samé lze říct o jejich kávě. I proto jsme velice vděční, že nám bylo umožněno vybrat si námi nabízené kávy přímo u nich, na prosluněné farmě Don Eli.

Costa Rica Yellow Honey

Káva z produkce: Kikafe

Charakteristika: Kyselinka a sladká chuť, dominují červené bobule s čokoládou

Oblast: Tarrazú, San Marcos

Producent: Don Eli – El vapor del llano, Beto

Nadmořská výška: 1800 m. n. m.

Odrůda: Catuai

Zpracování: Yellow Honey – 24 hodin fermentace, sušeno 14 dní na afrických postelích