Nově platba Edenred stravenkovou kartou. Doprava zdarma je u všech objednávek nad 799 Kč. Zvýhodněné doručení po Praze 4 a Praze 10. A navíc ke každé objednávce dostanete vzorek prémiového koření Veganek.

Káva 1#

KÁVA

Co se vám vybaví při slově káva? Nám osobně klid, ticho, vůně, prožitek.

Prožitek spojený s uklidněním a klidem. Věděli jste, že když v ruce držíte horký nápoj, popíjíte ho, tak to na náš organismus má naprosto úžasný vliv? Ptáte se jaký? Je to okamžik zpomalení, zastavení se od nějaké činnosti, je to čas, kdy máme možnost vypnout mysl a zklidnit tělo ☺ Zkuste to – na nás to funguje a káva se stala naším denním rituálem.

Zrovna u šálku dobré kávy, třeba z naší nabídky, můžete číst tento článek o kávě.

Káva je nápoj obsahující kofein, který povzbuzuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Většina lidí pije kávu právě pro její povzbuzující účinky. Je to oblíbený nápoj při setkávání lidí a podává se většinou k dezertu.

Kvalitní výběrová káva, která je správně připravená je zdravá a obsahuje i velké množství vitamínů, minerálů a esenciálních látek.

Největšími producenty kávy jsou Brazílie, Vietnam, Kolumbie, Indonésie, Mexiko, Honduras, Peru a Guatemala.

Kávovníků je přes 100 druhů. Nejčastěji se u nás připravuje káva, ale jen z druhů dvou a to Arabiky nebo Robusty.

Arabika má menší množství kofeinu, oproti Robustě má až dvojnásobné množství cukru, proto je méně hořká. Dozrává déle a tím pádem má víc času rozvinout všechny svoje tóny – ovocné, květinové, čokoládové a kořeněné. Arabika tvoří ¾ celosvětové produkce kávy.

Robusta zraje v nižších nadmořských výškách. Má 2x více kofeinu než Arabica. Chuťově je spíš hořká a má dřevité a zemité tóny.   

kava1blog1

Kvalitní zrnková káva vydrží čerstvá pouze několik dnů max. týdnů. Káva potřebuje správné skladování, aby si zachovala své aroma a chuť. Kávu dáváme do neprůsvitného obalu (pokud využíváme nádobu, nezapomeňme ji důkladně umýt). Nádobu dobře uzavřeme a zabráníme přístupu vzduchu (nádoba by měla mít nejlépe gumové těsnění). Ideální uložení kávy je v suchu.

Při přípravě kávy si umeleme jen potřebné množství ☺ - mletá káva si dlouho neudrží své aroma.

Druhy namletí:

  • Velmi jemné – Turecká káva, příprava například v Džezvě
  • Jemné – Espresso
  • Střední – Moka,  překapávaná filtrovaná káva
  • Hrubé – French press

kava1blog2

Příprava kávy má mnoho způsobů:

Espresso

Malé množství téměř vroucí vody je vytlačeno pod tlakem jemně mletými zrny. Je  to přibližně 7 - 9 g kávy v přibližně 30 ml vody.

Ristretto

Způsob přípravy je stejný, jako u Espressa akorát množství vody je poloviční. Při této přípravě se nestačí “vyluhovat” dostatečné množství kofeinu a proto tuto kávu můžeme nazývat bezkofeinovou.

Americano

Laicky řečeno „velká káva - bazén“ se připravuje tak, že Espresso se doplní horkou vodou 1:5.

Cappuccino

Espresso se doplní teplým vyšlehaným mlékem. Objem cappuccina je cca 150 – 180 ml.

Caffé Latte

Jeden shot Espressa je doplněn vyšlehaným mlékem do objemu 250 ml.

Latte Macchiato

Připravuje se obráceným způsobem jako Caffé Latte, tzn. do sklenice se nalije napěněné mléko, po oddělení mléka od pěny se nalije jeden shot Espressa.

Moka

V moka konvičce naplníme jemně mletou kávou sítko ve střední části. Do spodní části přijde studená voda. Moka konvička se zahřívá ideálně na plynovém hořáku. Vodu nenecháme vřít moc dlouho. Touto přípravou získáme opravdu silnou kávu, podobnou Espressu.

French press

Nahrubo namletou kávu zalijeme horkou vodou těsně nad namletou kávu, chvíli necháme „pracovat“. Poté dolijeme požadovaným množstvím vody a umístíme víčko french pressu. Po 3-4 minutách stlačíme. Káva je silná a sladší chuti.

Pokračování v dalších článcích :-).